Patent na rozum. Cimický kritizuje „spiklence“: Vypadají jako hlupáci

19 07 2010

Jan Cimický

Co soudíte o plejádě psychologů, kteří sami sebe pasují na soudce, a dokonce navrhovali přezkoumat psychický stav prezidenta Klause, když odmítal bez přijetí právní výjimky podepsat lisabonskou smlouvu EU? Dříve chtěli být svědomím národa spisovatelé, dnes to mají být psychologové?

Jsem přesvědčen, že žádný titul nezajistí, aby se člověk stal opravdu vrcholně inteligentním! Při jisté píli a troše štěstí mohou vystudovat vysokou školu i lidé průměrní. Psycholog získává vzdělání v rámci filosofické fakulty, kde se mu rozhodně nedostane dost poznatků k tomu, aby mohl posuzovat duševní stav prezidenta na dálku. A přeceňovat nelze testy ani psychologické pohovory!

Z vlastní profese vím, jak těžké je stanovit diagnózu! Ano, po osmatřiceti letech praxe psychiatra bych si nedovolil říci, že vždy poznám, co se v člověku skrývá. Je veliký omyl myslet si, že psycholog je nadán nějakou zvláštní silou či vlohou, která mu umožňuje bezpečně nahlédnout do nitra člověka. K tomu je třeba nejen zkušenosti, ale také schopnosti srovnávání.

Samozvané kapacity se velmi často mýlí

Ani nejlepší psychiatr neví nic víc, než to, co mu pacient prozradí! A může se mýlit. Není nadán žádnými výjimečnými schopnostmi, které by ho pozvedaly někam do magična a z nichž by čerpal své geniální postřehy. Poctivé je umět srovnávat a na základě tohoto srovnání vytvářet soudy, povyšovat dohad na pravděpodobnost. Není však správné povyšovat tyto úvahy na obecně platné pravdy. Pak se může stát, že psycholog vypadá jako hlupák.

vyšlo v časopise Rytmus života, 28. 6. 2010


Reklamy

Akce

Informace

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s
%d bloggers like this: