Klausův kritik přibrzdil. Chce křeslo ministra

22 06 2010

Skupina renomovaných lékařů loni začala mluvit o duševní nemoci Václava Klause. Byl mezi nimi i neurolog Martin Stránský, který dnes své postoje mírní. Je totiž kandidátem Věcí veřejných na šéfa zdravotnictví.Klausův kritik přibrzdil

Je prezident vyšinutý? Ovlivňuje jeho úsudek v důležitých krocích, jakými je podepisování zákonů, mezinárodních smluv nebo udělování milostí, duševní choroba? Skupina českých lékařů se loni na podzim shodla, že prezidentovo jednání skutečně nese psychopatologické rysy. Dokonce se tehdy dohadovali i na dalším postupu včetně oslovení soudu. Byl mezi nimi i pražský neurolog Martin Jan Stránský, muž, o němž koaliční strana Věci veřejné hovoří jako o svém odborníkovi na zdravotnictví a kandidátovi na šéfa tohoto resortu. Pokud by se na něm koaliční strany shodly, jeho jmenování do funkce by bylo na Klausovi. A to by mohl být problém. Však také Stránský už dnes svá původní stanoviska mírní a celou věc poněkud bagatelizuje.

„Na prezidentovi mě nejvíce mrzí jeho nenávistné reakce na kohokoli, kdo s ním nesouhlasí. Jsem ale stoprocentně přesvědčen, že tento prezident může mít zastřešující roli, že je inteligentní, že má tento národ rád a může působit stmelujícím dojmem,“ řekl Stránský TÝDNU. Klaus má podle něho z čistě lékařského hlediska „narcistické sklony“.

K loňské korespondenci mezi lékaři o možné prezidentově chorobě se Stránský staví zdrženlivě. „Já se k tomu přidal v podstatě náhodně. Nejsem na to specialista. Podstata celé věci je, že to byla soukromá korespondence,“ míní Stránský. Na novináře, který se dostal k inkriminovaným e-mailům a lékařskou korespondenci zveřejnil, podal trestní oznámení.

Mluvčí prezidenta Radim Ochvat tvrdí, že Klaus o konkrétních jménech členů budoucí vlády zatím nejednal, tudíž se ani k šancím Stránského nechce vyjadřovat. „Teď je to samozřejmě celé na panu Nečasovi,“ reagoval. Zda je Stránský pro Klause „persona non grata“, odmítl jakkoli specifikovat. Klausův politický poradce Ladislav Jakl již dříve na adresu kandidáta Věcí veřejných uvedl, že „pokud se o nějakém politikovi diskutuje jako o obtížně přijatelném pro hlavu státu, jeho šance to do určité míry sráží“. V době vypuknutí skandálu si prezidentův poradce nebral servítky vůbec. Původce iniciativy, lékaře Jana Hnízdila, neváhal označit za „zavilého klausofoba“.

Sám Hnízdil je na rozdíl od Stránského o tématu ochotnější mluvit. „Shodli jsme se tehdy, že nás chování pana prezidenta delší dobu znepokojuje,“ tvrdí. Lékaři podle něho dospěli k názoru, že Václav Klaus zřejmě trpí poruchou osobnosti, která ovlivňuje jeho rozhodování.

***

Klausova „diagnóza“

Skupina odborníků pod vedením Jana Hnízdila (v týmu podle něho byli neurolog, dětský psychiatr, specialista na psychopatologii i psychoanalytik), dospěla k závěru, že český prezident zřejmě trpí poruchou osobnosti. Jak k tomu došli? „Některé jeho kroky jako třeba napadání soudu ve věci zamítnutí jeho stížností na lisabonskou smlouvu, tvrdošíjné prosazování jeho názorů na ekologii a vymírání živočišných druhů a další vzorce jeho chování nesou patologické rysy. Jinak než medicínsky jsme si je nedokázali vysvětlit,“ říká Hnízdil.

Týden 14. června 2010

Reklamy

Akce

Informace

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s
%d bloggers like this: