ČT dala prostor „lékařům“. Ti opět útočí na Klause

7 06 2010

Prvnizpravy.cz

Česká televize dává nezvyklý prostor lékařům, kteří připravovali plán, jak odvolat prezidenta Václava Klause. Ti opět kritizovali hlavu státu.

Ambulantní specialista Jan Hnízdil a lékař Martin Jan Stránský vystoupili v jeden den na obrazovkách ČT. První dostal prostor v dopoledním Rendez-Vous, druhý ve večerním pořadu HydePark.

Oba tak měli možnost přednést svoji verzi událostí z loňského podzimu, kdy spolu se skupinou dalších lékařů domlouvali, jak prezidenta Václava Klause zbavit úřadu kvůli jeho odmítavému postoji k Lisabonské smlouvě. Zvažovali možnost částečného zbavení prezidenta právní způsobilosti. O kauze jako první informoval server Prvnizpravy.cz. – čtěte více o celé kauze

Hlavně vystoupení Jana Hnízdila vypadalo spíše jako jeho obhajoba. Moderátor Jan Konvalinka Hnízdila uvedl jako „kontroverzní“ osobnost, která se „proslavila“ mimo jiné díky této své iniciativě.

„V poslední době rozčeřil hladinu veřejného mínění tím, že se pokusil sesadit prezidenta republiky tím způsobem, že uspořádal spiknutí lékařů, které mělo pana prezidenta zbavit funkce z důvodů jeho zdravotní nezpůsobilosti,“ řekl krkolomně a nepřesně moderátor a Hnízdilovi tak nahrál na smeč, aby ten se mohl od podobného tvrzení distancovat.

„To je pochopitelně naprostý nesmysl. Já si myslím, že soudný člověk nemůže myslet vážně, že bych byl v demokratickém právním řádu se skupinou kolegů schopen dostat pana prezidenta do blázince. To není možné ani hypoteticky. To bychom museli mít naprosto výjimečné schopnosti, nebo nežijeme v právním státě, nebo by na tom pan prezident musel být hodně špatně,“ tvrdil sebevědomě Hnízdil.

Na otázku, zda je ale pravda, že se o zdravotním stavu prezidenta s ostatními lékaři bavil, Hnízdil přitakal: „Pravdou je, že jsme v obecné rovině diskutovali na podzim, vyměňovali jsem si maily a máme určité pochybnosti a dlouhodobě nás znepokojuje chování, výroky a činy pana prezidenta. A diskutovali jsme o tom, zda toto chování nemůže souviset s nějakou zdravotní nebo osobnostní poruchou a hledali jsme způsob, jak se k tomu jako lékaři postavit,“ bagatelizoval vše Hnízdil, hlavní autor nápadu na odvolání prezidenta.

Ve zbylých minutách rozhovoru mu moderátor pomáhal dalšími otázkami, takže Hnízdil mohl rozvíjet svoji teorii o tom, že na různých politických či firemních manažerských postech sedí mnoho nebezpečných psychopatů.

„Co se s tím dá, proboha, dělat?“ přizvukoval Hnízdilovi moderátor a lékař tak vysvětloval, jak by měli politici vyplňovat psychologický profil, podobně jako uchazeči z  jiných profesí.

Stránský se kroutil a mlžil

Tentýž den večer ČT odvysílala pořad HydePark, kam pozvala druhého aktéra iniciativy lékařů – Martina Jana Stránského, který je shodou okolností stínovým ministrem zdravotnictví za Věci veřejné.

I v HydeParku nemohla nepřijít řeč na téma spiknutí lékařů. Moderátorka pořadu přiznala, že do redakce přišlo mnoho dotazů na toto téma, ve kterých diváci žádají, aby Stránský toto své počínání, hraničící s vlastizradou, vysvětlil.

I Stránský vše popřel. „Je mi líto, že tady došlo k takové reakci, ale bohužel se jedná o vymyšlenou kauzu jedním novinářem a na základě toho bylo podané trestní oznámení,“ řekl Stránský.

Moderátorka ale namítla, že existují emaily, které kolují po internetu, a které takové počínání lékařů dosvědčují. „To je právě to, o co jde. Tady už delší dobu běží různé polemiky týkající se prezidenta. Mezi ně patří čistě a ryze soukromý dialog mezi úzkou skupinou lékařů, kteří se začali zabývat psychologickým profilem prezidenta. Na tom nemůže být nic divného. Všechno se shodou okolností konalo v době, kdy se připravovala Lisabonská smlouva,“ uvedl Stránský.

Toho prý lékaři s touto iniciativou oslovili a on nápad pouze komentoval, tvrdí  dnes. Zveřejněné dopisy podle něj byly nejspíše ukradeny.

Na přímou otázku, zda ale může potvrdit jejich pravost, odpověděl kladně.

„Že bychom systematicky pracovali na nějaké cestě, která by prokazatelně zbavila hlavu státu funkce, to ne. Ale že bychom jako občané a lékaři měli právo mezi sebou diskutovat o psychologickém profilu svého prezidenta, to si myslím, že v demokratické zemi musíme mít,“ hájil se také.

Na dotaz, co vidí za problém v psychologickém profilu Václava Klause, Stránský odpověděl: „Čistě jako lékař, dle mého názoru a nejen mého, má pan prezident narcistické sklony,“ řekl Stránský.

Stránský také mlžil, když tvrdil, že si nepamatuje, že by v korespondenci byla řeč o zbavení prezidenta úřadu. „Nepamatuji si, že by tam byla věta, že pan prezident má být zbaven způsobilosti,“ řekl Stránský.

Sama moderátorka ho ale usvědčila z toho, že nemluví pravdu. Z dopisu přečetla jen jednu ukázku, kde Hnízdil píše, že „připravil pracovní verzi návrhu zbavení způsobilosti a prosí o připomínky a doplňky“.

„Tak to skutečně buď jsem to přečetl a zapomněl jsme na to, ale rozhodně já jsem to nenapsal,“ bránil se Stránský.

Česká televize na dotaz redakce, proč takový prostor oběma lékařům dala, neodpověděla. Nechtěla ani zodpovědět otázku, proč byl – především první – pořad moderován tak, aby byla celá kauza bagatelizována a lékař dostal nejen možnost se obhajovat, ale ještě navíc rozvíjet své úvahy o tom, že prezident Václav Klaus je podle něj psychicky nemocný.

www.prvnizpravy.cz

Reklamy

Akce

Informace

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s
%d bloggers like this: