Režisér se zastal Klause: Lékaři zneužili profesi

1 04 2010

Režisér a bývalý předseda KSČM Jiří Svoboda se zastal prezidenta Václava Klause. Na postup intrikujících lékařů si stěžoval šéfovi ČLK. 

„Přiznám se, že jsem se zdráhal uvěřit podstatě polemiky mezi tajemníkem prezidenta republiky ČR, Ladislavem Jaklem a MUDr. Janem Hnízdilem, která se před časem objevila v Lidových novinách. Následně jsem si však přečetl na stránkách některých web serverů výňatky z údajné korespondence některých psychiatrů a psychologů a byl jsem těmito texty a způsobem uvažování jejich autorů ohromen,“ napsal Svoboda Milanu Kubkovi.

Reagoval tak na texty o plánu několika lékařů, Jan Hnízdila, Martina J. Stránského a dalších, kteří chtěli loni na podzim prezidenta prohlásit za psychicky nemocného a zbavit ho tak funkce, aby zajistili podpis Lisabonské smlouvy, který prezident zdráhal připojit.

Svoboda vyzval Kubka, aby se celou záležitostí zabýval. „Pozornosti České lékařské komory, kterou Vy, vážený pane prezidente, reprezentujete, by rozhodně neměla uniknout podstata problému, která se flagrantně dotýká lékařské etiky (pomíjím otázku, zda se nejedná o trestný čin ve stádiu přípravy),“ napsal Svoboda.

Připomíná, že lékaři svou účast na přípravě záměru využít vysokého kreditu lékařského stavu u české veřejnosti k politické manipulaci nepopřeli.

„V takovém případě se jedná o mimořádně závažný signál, že v mysli některých lékařů přetrvává pokušení zneužití psychiatrie, jaké se projevovalo v době totalitního režimu, kdy prestiž lékařského stavu byla využívána mocenskými strukturami ke zpochybnění duševní kompetence názorových oponentů, v krajním případě k jejich izolaci od společnosti,“ napsal Svoboda.

Podle Svobody to lékaři dokazují svojí vlastní větou, ve které tvrdí, že „korektní diskuzi, týkající se osobnostní integrity některých našich politických představitelů a míry jejich schopnosti odpovídat za svoje činy, považují za naprosto legitimní a nanejvýš aktuální.“

„Je-li tato věta autentická, je z jejího znění zřejmé, že si autoři vůbec nepřipouštějí myšlenku, že zneužívání psychiatrie k zasahování do systému parlamentní demokracie je nebezpečné a nepřípustné, a to nejen z hlediska lékařské etiky, ale především z hlediska zásahů do osobnostních práv a demokratického politického systému, jak je definován Ústavou ČR,“ napsal Svoboda.

Vysoká společenská nebezpečnost obdobných úvah si podle něho zasloiží reakci České lékařské komory. Ta by se měla veřejně vyjádřit, zda pokusy o organizování podobných akcí psychology a psychiatry považuje za únosné a slučitelné s lékařskou etikou.

„Vzhledem k závažným mezinárodním konotacím problému, se kterým se na Vás, vážený pane prezidente, obracím – celá zmíněná aktivita skupiny lékařů a terapeutů byla zamýšlena jako nátlak na Prezidenta ČR v době jeho rozhodování, zda připojí svůj podpis k tzv. Lisabonské smlouvě -, považuji za vhodné informovat o celé záležitosti Evropskou psychiatrickou asociaci (EPA), a s ohledem na politické souvislosti, předsedu Poslanecké sněmovny ČR a předsedu Senátu Parlamentu ČR,“ uzavřel Svoboda svůj dopis.

Svoboda byl v letech 1990 až 1993 předsedou KSČM. Pracuje jako režisér a scénárista.

Reklamy

Akce

Informace

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit / Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit / Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit / Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit / Změnit )

Připojování k %s
%d bloggers like this: